Podcasty czyli rozrywka i nauka

Krótka historia słuchania podcastów

Podcasty są czymś dla mnie niezwykłym i niespodziewanym. Niespodziewanym, ponieważ nigdy za bardzo nie byłem fanem słuchania radia. Poza słuchaniem muzyki.

Oczywiście zdarzało mi się posłuchać radia jak z Tatą gdzieś jechałem samochodem. Również w samochodzie przy piwku ze znajomymi umieraliśmy ze śmiechu przy Słabym Programie.

Nigdy to nie był sposób na relaks czy czystą nieskrępowaną naukę w samotności. Podcasty z początku również nie były tym czym są teraz dla mnie.
Zaczynałem je słuchać po to tylko żeby osłuchać się języka angielskiego, więc często było tak że miałem odpalony podcast Tima Ferrisa i może coś zapamiętałem albo i nie.

The Tim Ferriss Show

Przełomowym etapem słuchania podcastów okazały się dwa polskie podcasty:

Jak już wspomniałem wcześniej są to polskie podcasty, co miała ogromne znaczenie. Nie no że nie rozumiem po angielsku, lecz w tamtych czasach nie umiałem się dobrze skupić, żeby utrzymać wątek po angielsku.

DevTalk.pl

Maciej zrealizował coś czego bardzo brakowało w polskim światku IT. Zaczął organizować wywiady z ludźmi, z IT których niesamowite doświadczenia potrafią zmotywować do ciągłego rozwoju. Sporo rzeczy sobie notowałem z tych podcastów, mimo że nie raz to były całkowite obce dla mnie rzeczy to z miłą chęcią przeczytałem parę dodatkowych artykułów na ten temat. Jeden z moich ulubionych odcinków był DevTalk #81 – O branży IT z perspektywy humanistki z Joanną Bochyńską zresztą posłuchajcie sami to zobaczycie, dlaczego.

WNOP

Michał zmiażdżył, w pozytywnym znaczeniu, moją psychikę swoją historią, swoimi pomysłami oraz rzeką pomysłów z wywiadów z takimi ludźmi jak Radek Kotarski, Krzysiek Gonciarz czy Marcin Iwiński. Długo by jeszcze wymieniać odcinki które słuchałem z zapartym tchem. Chodź najważniejszą rzeczą jaką mnie zaraził Michał było wspieranie Pajacyka. Teraz sam też to robię w trochę innej formie, a potem trzeba napisać książkę!

 

DevTalk.pl

Więcej niż oszczędzanie pieniędzy

Dopiero z czasem przyszło słuchanie anglojęzycznych podcastów w takiej formie jak teraz. Tutaj królem moich podcastów został James Altucher. Wywiady które przeprowadza są niezwykle interesujące oraz naszpikowane wiedzą. Praktycznie z każdego odcinka można wyciągnąć tonę notatek.

The James Altucher Show

Jak słucham podcastów

W tej chwili praktycznie w całości słucham podcastów z telefonu. Zdarzało mi się słuchać z komputera, ale było to mało wygodne z powodu braku synchronizacji między urządzeniami.

Player.FM to była aplikacja z najdłuższym stażem na moim telefonie. Długo jej używałem z powodu braku alternatywy, żadna inna aplikacja nie chciała mi podpasować. Ona chociaż mi nie przeszkadzała 🙂

Aktualnie używam Google Podcast. Prostota tej aplikacji skusiła mnie, aby zacząć jej używać. To jej główna zaleta! Jednej funkcjonalności mi tylko brakuje, aby oznaczać podcasty na później, można jedynie to zrobić przez ściągnięcie tego odcinka. Sumarycznie aplikacja jest całkiem spoko, polecam.

Kiedy słucham podcastów

W każdej wolnej chwili! No może bez przesady 🙂 Ulubionym czasem, kiedy słucham podcastów są ćwiczenia. Kiedy jestem na siłowni albo biegam. Świetnie człowiek się czuje jak na 20 kilometrze biegu słuchasz rozmowy Davida Goggins z Jamesem Altucherem. W rezultacie masz ochotę jeszcze przyspieszyć!

Jakich słucham podcastów

Aktualnie mam na swojej liście 17 podcastów. Część to stali bywalcy moich słuchawek a reszta to moje testy.

Stali bywalcy:

 1. The James Altucher Show – ekstra wywiady i mnóstwo wiedzy
 2. The Tim Ferriss Show – taktyki i narzędzia sławnych i bogatych
 3. Z pasją o mocnych stronach – ostatnie odkrycie, tematy związane z testem Strengths Finder, naprawdę bomba
 4. DevTalk.pl – tematy programistyczne oraz około programistyczne w polskim wydaniu
 5. Na podsłuchu – tematy bezpieczeństwa i prywatności od najlepszych speców na rynku
 6. Projektant życia – Mirek Burnejko w najlepszym wydaniu!
 7. .NET Rocks – tematy z branży IT, wywiady i rozmowy na temat różnych ciekawych technologii
 8. Prawo dla kreatywnych – tematy prawne, świetne odcinki o RODO, polecam!
 9. Więcej niż oszczędzanie pieniędzy – Michał Szafrański i jego podcast to TOP 1 Polskiego Świata Podcastu, gdyby język Polski był tak popularny jak angielski to byłby jeden z najlepszych podcastów na świecie

Testowane tematy:

 1. Bulletproof Radio with Dave Asprey – Na razie jeden odcinek przesłuchany, całkiem w porządku
 2. Coding Blocks .NET – Jedne odcinki interesujące drugie średnie, jeszcze zobaczymy co z tego będzie
 3. Ben Greenfield Fitnesskurs świetny, podcast jeszcze się okaże 🙂
 4. Ask SQL Family – Na liście czeka na swoją kolej
 5. How to Live to 200 – podcast zalega już od jakiegoś czasu na mojej liście, czas będzie przetestować.
 6. Startup My Way – Podcast uczestnika kursu Akademii Trzy Poziomy, ostatnio słuchałem podsumowania zeszłego roku i całkiem zacne
 7. The Joe Rogan Experience – Dużo dobrego usłyszałem o tym podcascie, zobaczymy
 8. Aubrey Marcus Podcast – Świeżo dodany, książka była ekstra, liczę że tak samo będzie z podcastem
 9. Writing Excuses – Wczoraj dodany, info z DevTalku 🙂
Z pasją o mocnych stronach

Zalety słuchania podcastów

Moja krótka lista:

 1. Usłyszeć można jakie ludzie popełnili błędy podczas swojej kariery. Człowiek uczy się najlepiej na błędach, najlepiej nie swoich
 2. Motywacja do dalszego działania, ktoś był wstanie to zrobić to może i ja to zrobię. Reps, Reps, Reps
 3. Nowe pomysły na wychodzenie ze strefy komfortu. Osoby występujące w podcastach mają różne doświadczenia którymi się dzielą, może i byśmy coś z tego spróbowali
 4. Nowe książki, nowe podcasty, nowe blogi, nowe kanały na youtube, nowe miejsce z ciekawymi treściami
 5. Świetny towarzysz do sportu. Dla mnie do biegania, siłowni czy rozciągania rzecz nieodłączna
 6. Słuchanie podcastów po angielsku. Poprawiłem zrozumienie języka. Myślę, że się całkiem nieźle osłuchałem różnych akcentów i głosów ludzi, w rezultacie łatwiej mi teraz zrozumieć wypowiedzi po angielsku

 

Polecam od czasu do czasu zaglądać na moją stronę z podcastami. Planuje ją regularnie aktualizować!

Pozdrawiam!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *